SCHENGEN VİZESİ BAŞVURUSU

Bir veya birden fazla Schengen ülkesine seyahat edecek olan kişiler vatandaşı oldukları ülkedeki Schengen ülkesinin konsolosluğuna veya büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdırlar. Eğer birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecekse, ilk giriş yapılacak olan ülkenin konsolosluğuna Schengen vize başvurusunda bulunmak doğru olacaktır. Şayet ilk giriş yapılacak ülke yerine seyahate başka bir Schengen ülkesinden giriş yaparak başlamak bir sonraki başvurularınızda Schengen vizesi almanızın önünde bir teşkil edebilir. Bazız ülke başvurularında eski pasaportların fotokopileri de talep edilebilmekte ve daha önceden yapılan giriş çıkışlar görülebilmektedir.

Schengen ülkesini ziyaret etmek amacıyla vize başvurusunda bulunanlar şahs, başvurularını ekredite seyahat acentelerı veya vize başvuru merkezleri aracılığıyla (dış yüklenici kurum) şahsi olarak, vize için gerekli ve hazırlanması zorunlu olan evrakları toplayarak ve en önemlisi Schengen vizesi başvuru kurallarına riayet ederek gerçekleştirirler. Parmak izi verme işleminde ve vize randevusunda şahsen bulunulması gerekmektedir. Schengen vize başvurusunda bulunulan pasaportun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca pasaportların sağlam durumda, içindeki bilgilerin okunaklı, yırtık sayfasının olmaması ve yeni vize etiketlerinin yapıştırılabilmesi için en az 2 adet boş sayfası da olmalıdır. Pasaportun süresinin, Scgengen vizesi için verilen sürenin bitiminden itibaren 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Schengen vize başvurularının genellikle seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılması tavsiye edilir. Bu süre ilgili kurumlarda ve kurumlarla yürütülen bürokratik işlemler, randevu ve biyometri işlemi gibi başvuru sürecinini önemli unsurları olan başvuru prosedürünün uygulamansaı için yeterli bir süredir.

Schengen vize başvurularında ortak nitelikte olan evraklar aşağıda sunulmuştur. Seyahat amacına (turistik, ticari, aile ziyareti, eğitim) uygun diğer evraklar da aşağıda bilginize sunulmuştur.

 1. Vize Başvuru Formunun tamemen doldurulmuş ve ilgili bölümlerinin imzalanmış olması gerekmektedir.
 2. 2 adet güncel (son 6 ay içinde çektirilmiş) biyometrik fotoğrafın pasaport formatında olması, yüzün görünmesini engelleyecek unsurların olmaması ve beyaz fon üstünde çektirilmiş olması gerekir.
 3. Pasaport ve önceki vizelerinizi içeren pasaportların fotokopileri. Seyahatinizden önce en az 3 ay geçerli, seyahat sonrası en az 6 ay geçerli pasaport. Pasaportun en az 2 sayfasının boş olması şarttır.
 4. Schengen bölgesine giriş çıkış tarihlerini gösteren uçak rezervasyonu ve konaklama rezervasyonu
 5. Acil tıbbi durumlar için seyahat sağlık sigortası 30,000 Euro teminatlı olmalıdır. Bu toplam, Schengen ülkesinde bulunduğunuz süreye bağlı olarak belirlenen bir miktardır. Bu seyahat sağlık sigortası bütün Schengen ülkelerinde geçerlidir. Seyahat sağlık sigortası vize onayı alınmadan önce yaptırılmış olmalıdır. Eğer konsolosluk Schengen vizesine ret verirse bu sigortayı iptal etme hakkınız vardır.
 6. Schengen bölgesinde planlanan kalışın tüm süresince nerede konaklanacağına dair bilgilerin başvuru sırasında paylaşılması zorunludur.
 7. Schengen bölgesinde planlanan seyahat süresince masrafları karşılamaya yetecek kadar finansal gücünüzün olması ve finansal varlığınızı banka hesap dökümleri, maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, mal varlığınız gibi unsurlarla ispat etmeniz ve desteklemeniz beklenmektedir ve bu evrakların sunulması zorunludur. Finansal evraklar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliri. Örneğin bir A Schengen ülkesi bankada en az 5000 TL olmasını şart koyarken bir diğeri bu para miktarını daha fazla olmasını talep edebilir. Buna ek olarak eğer yanınızda seyahat masraflarını üstleneceğiniz kişiler varsa yani onların seyahat sponsorluğunu üstleniyorsanız banka hesap hareketlerinde istenen para miktarı sponsorluğunu üstlendiğiniz her kişi ile birlikte artar. Örneğin aile bireylerinizden çalışmayan kişilerle birlikte seyahate çıkıyorsanız onların da seyahat masraflarını üstlenebildiğiniz ispat eden finansal dökümanları sunmanız ve bankada sponsorluğu da üstlenecek kadar paranız olması istenir.

 

18 yaşından küçük çocuklar için aşağıdaki ek belgelerin sunulması gerekmektedir.

 • Çocuğun doğum belgesi
 • Her iki ebeveyn tarafından imzalanan Schengen vize başvuru formu
 • Çocuğun bakımı tek bir ebeveyn tarafından üstleniliyorsa, aile mahkemesi kararı başvuru evraklarına eklenmelidir.
 • Ebeveynelerin kimlik ve pasaportlarının onaylı fotokopileri
 • Çocuk eğer yalnız seyahat edecekse her iki ebeveyn tarafından veya yasal vasi tarafından noter tastikli muvafakaname.

Yukarıda bahsi geçen standart evrakların yanında Schengen vizenizin türüne bağlı olarak çeşitli ek evrakların başvuru sırasında sunulması zorunludur. Aşağıda seyahat amacı ve vize türüne uygun ek evrak listesini görebilirsiniz:

Havaalanı transit vizesi

 • Son giriş yapılacak ülke için geçerli vize
 • En son giriş yapılacak Schengen ülkesi için uçak bileti

Schengen Transit vize

 • Son giriş yapılacak ülke için geçerli vize
 • En son giriş yapılacak Schengen ülkesi için uçak bileti

Schengen Turistik Vize

 • Son 6 aya ait banka hesap dökümü
 • Schengen vize başvurusunda buluna kişi seyahat masraflarını kendisi karşılayacak kadar finanasal yeterliliğe sahip değilse sponsorun bilgileri ve sponsorluk yazısı
 • Schengen vize başvurusunda buluna kişinin seyahatin amacını, Schengen ülkesinde kalış ve ayrılış sürelerini, seyahat masraflarını kimin üstlendiğini (kendisi veya sponsoru) belirten vize başvuru dilekçesi.

Schengen vizesine ilk kez başvuranlar ayrıca aşağıdaki evrakları sunmalıdır.

 1. Son 3 yıla ait vergi beyannameleri
 2. Schengen vize başvuru dilekçesi
 3. Çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin veya kurumun yasal varlığını gösteren belgeler
 4. İşverenden şirketin antetli kağıdına imzalı mühürlü onay yazısı
 5. Çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin ticari sicil belgesi, vergi levhası, son 3 aya ait banka hesap dökümleri
 6. Uçak rezervasyonu
 7. Kalınacak yere dair bilgiler
 8. Vize türüne göre değişen diğer belgeler

Schengen Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

 • Başvuru sahibi tüm seyahat masraflarını karşılayabileceğini bildirirse, bunu finansal belgelerle desteklemesi talep edilir, aksi takdirde seyahat masrafların üstlenecek sponsorun evraklarının da mesleki statüsü ve finansal durumuna göre Schengen vize başvurusu esnasında sunulması gerekmektedir. Sponsorun kendi kimlik bilgileri, adres bilgisi, pasaportu ve ziyaret edilen kişi Schengen ülkesi vatandaşı değilse oturum izni belgesi başvuru sırasında kullanılması zorunludur.
 • Schengen ülkesinde ikamet eden akraba veya arkadaş tarafından gönderilen davet yazısı (istek yazısı).

İş Seyahati Amaçlı Schengen Ticari vizesi

 • Schengen ülkesine ziyaretin nedenini açıklayan dilekçe
 • Schengen vize başvuru sahibinin çalıştığı kuruma ait bilgileri ve belgeleri
 • Orijinal şirket sözleşmesi, Ticari lisans, Ortaklık belgeleri, mal varlığı bildirimi
 • Güncel banka hesap dökümleri
 • Şirket sahibinin seyahatin amacını açıklayan, Schengen bölgesinde kalış süresini belirten izin yazısı
 • Schengen ülkesindeki şirketten davetiye mektubu. Bu davetiye mektunu ilgili konsolosluğa faks yoluyla gönderilebilmekle birlikte bazı ülkelerin konsoloslukları orijinal davetiyeyi talep edebilmektedirler. Bu dilekçe davet edilen toplantının, fuarın, konferansın süresini belirtmekle birlikte, ilgili ticari sektöre dair de bilgileri içerir.
 • Başvuru sahibinin Schengen bölgesindeki seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı işverenin dilekçesinde ve davet eden şirketin davet yazısında belirtilir.
 • Uçak bileti rezervasyonları
 • Eğer davet eden şirket ve davet edilen şirket arasında önceden bir ticari ilişki varsa buna dair belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Schengen bölgesindeki konaklama bilgileri

Schengen Öğrenci vizesi evrakları

 • Eğitim öğrenim amacıyla ilgili Schengen vize evrakları ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir ve bu evrakların ve başvurunu niteliği oldukça kapsamlı olmakla birklikte öğrenim için gidilecek olan Schengen ülkesindeki eğitim kurumuna kayıt serifikası alınması, davet mektubu alınması büyük önem arzeder. Öğrenci vizleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz.
 • Schengen ülkesindeki okula kabul mektubu
 • Başlangıç düzeyindekiler için 2 adet Schengen vize başvuru formu.
 • Öğrenim süresince seyahat ve konaklama masraflarını üstlene sposora ait evraklar

Schengen Vize Randevusu

Schengen vize randevusunda konsolosluk gerekli görüğü taktirde sizi görüşmeye çağırabilir. Bununla birlikte konsolosluktaki işlem biyometri işlemi-parmak izinin alınması ve fotoğraf çekimini içerir. Başvurular genellikle mülakat içermez, mülakatın olup olmadığı ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Şayet konsolosluk tarafından mülkata çağrılırsanız, size kişisel bilgileriniz yanı sıra seyahatinizi amacı ve ayrıntıları hakkında sorular sorulur. Bu sorulara verdiğiniz cevapların başvuru formu ve diğer başvuru evraklarında verdiğiniz bilgilerle tutarlı olması önemlidir.

Schengen Vize Süresi

Schengen vizesi genel itibariyle, başvuru doğru şekilde gerçekleştiği, ek evrak talebi gibi zama kaybettiren prosedürler ve konsolosluğun yoğunluğu gibi faktörler söz konusu olmadığında, başvuru tarihinden itibaren 3 ila 7 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak söz konusu geciktirici durumlardan dolayı Schengen vizesinin çıkış süresi 14 ila 21 günü de bulabilmektedir.

Schengen Vize Reddi

Schengen vize başvurusu, vize için gereken evraklardaki bilgilerin yanlış, eksik, hatalı, tutarsız olması durumunda ret ile sonuçlanabilir. Ancak bu yeni bir başvuru yapmanız için bir engel değildi. Belli bir zaman sonra yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Schengen vizesi reddildiği durumda vize için ödediğiniz ücreti geri almanız mümkün değildir. Schengen vize ücreti ilgili konsolosluğa veya konsolosluğun akredite ettiği vize merkezine nakit veya kredi kartıyla yapılabilmektedir. 6 ile 12 yaş arası çocukların vize ücretinde indirim yapılırken, 6 yaş altı çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir.

 

Schengen vizesi ile ilgili yasal dökümanlar

 1. Schengen Sınırlar Tüzüğü (Yönetmelik EC- No 562/2006)

Schengen ülkeleri vatandaşlarının Schengen bölgesi içindeki serbest seyahat hakkı, iç sınır kontrollerinin kaldırılması, Schengen bölgesi dışında kalan üçüncü ülkelerden gelenlerin kısa süreli ziyaretleriyle ilgili kriterleri belirler

 1. Vize Tüzüğü ( Yönetmelik (EC) No 810/2009)

Üçüncü ülkelerin vatandaşları için oluşturulan vize prosedürlerini ve kriterleri belirler.

 1. Yerel Sınır Trafik Rejimi (Yönetmelik (EC) 1931/2006)

Birbiriyle sınır komşusu olan Schengen ülkeleri arasındaki ikili anlaşmaları düzenler. Ticari engellerin kaldırılması, sosyal, kültürel ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesine yönelik koşulları ortaya koyar.

Schengen Vizesi Parmak İzi Uygulaması

Vize Bilgi Sistemi (VIS – Visa Information System) (Yönetmelik (EC) 767/2008)

Vize bilgi sistemi parmak izi alma işlemiyle yakında ilgilidir. Parmak izi alma veya biyometrik veri toplama işlemi Schengen vizesi almada en önemli kurallardan birini teşkil eder. Kısa süreli Schengen vize başvurularında alınan parmak izi verisi Schengen ülkeleri arasında veri alışverişini kolaylaştıran bir unsurdur. Biyometri işlemi aynı zamanda güvenlik açısından da büyük önem taşımaktadır. Schengen vize başvurularında biyometri ve parmak izi alma işlemi ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Bazı Schengen ülkeleri her Schengen vize başvurusunda VIS (parmak izi biyometrik işlemi) bilgisini isterken bazı ülkeler için 5 yıllık geçerlilik arz eder. Ancak teknik aksaklık olduğu durumlarda konsolosluk daha önceden 5 yıl süreyle geçerli olan parmak izi verisiyle ilgili bir sorun yaşadığından yeniden parmak izi vermek gerekebilmektedir. VIS’in ana rolü Schengen ülkeleri arasında vize bilgisini paylaşmak olmakla birlikte toplanan bu veriyi üçüncü ülkelerin büyükelçilik ve konsolosluklarından gelen bilgilerle karşılaştırarak Schengen vize başvuru sahibi hakkında doğru bilgilere ulaşmaktır. VİZE Bilgi Sistemi, özellikle kimlik ve seyahat amacı gibi bilgileri biyometrik eşleştirme tabi tutarak analiz eder ve işlenmiş veriyi kullanır. Bu veri genellikle parmak izi alımı yoluyla kimlik bilgilerinin doğrulanmasını veya tespitini içerir.