AVUSTRALYA VİZESİ

Avustralya vizesi

Avustralya vizesi, seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Avustralya vizesi için gerekli yükümlülük koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Avustralya’ya yatırım ya da ticaret yapmak, seyahat etmek, ziyaret etmek, eğitim almak ve ya transit geçiş niyetiyle Avustralya’ya giriş yapmak isteyen kişilerin Avustralya vizesi için gerekli işlemleri olabildiğince erken bir tarihte (1 ay içinde) başvurmaları gerekmektedir. Avustralya turist vizesi için bölge ayrımı olmaksızın tüm başvuruların Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne yapılması gerekmektedir. Avustralya vize işlemleri için yetkili seyahat acentaları aracılığıyla başvurular kabul edilmektedir. Seyahat acentalarına Avustralya vize işlemleri için yetki verilme talebi yazılı olarak Avustralya Konsolosluğu’na bildirilmelidir. Ayrıca Avustralya vize başvurularında mutlaka 956 no’lu yetki ibraz formu ve Avustralya Vize Başvuru Formunun ilgili kısmının doldurulması gerekir. Avustralya Konsolosluğu Ankara vize bölümü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanısıra Azerbaycan Cumhuriyeti ve Gürcistan vatandaşlarının vize müracaatlarını değerlendirmeye almaktadır.

Avustralya vizesi Avustralya’ya giriş için online alınması gereken bir izin türüdür. Avustralya Konsolosluğu vize başvurularını online olarak yapan başvuru sahiplerinin işlemlerine öncelik tanımaktadır. Avustralya Konsolosluğu’na vize müracaatları, turistik, iş ziyareti, kısa süreli çalışma, yatırım, tıbbi ziyaret, eğitim-araştırma, aile/arkadaş ziyareti ve dil eğitimi amaçlı olarak yapılmaktadır.

Türkiye’den yapılan Avustralya vizesi başvuruları için belirlenmiş olan Avustralya vize kategorileri :

 • Avustralya Turist Vizesi (vize sınıfı 600)
 • Avustralya İş Ziyareti Vizesi (vize sınıfı 600)
 • Avustralya Sponsorlu Aile Ziyareti Vizesi (vize sınıfı 600)
 • Avustralya Evlilik Vizesi (vize sınıfı 300)
 • Avustralya Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize (vize sınıfı 602)
 • Avustralya Çalışma ve Tatil Vizesi (vize sınıfı 462)
 • Avustralya Transit Geçiş Vizesi (vize sınıfı 771)
 • Avustralya Öğrenci Vizeleri (vize sınıfı 570- 571-572-573-574-575)
 • Avustralya e-ziyaretçi Vizesi (vize sınıfı 651)
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- kısa süreli (vize sınıfı 400)
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- resmi kurum(vize sınıfı 403)
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- Eğlence sektörü (vize sınıfı 420)
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- Eğitim sektörü (vize sınıfı 571)
 • Avustralya Gemici Vizesi (vize sınıfı 988)
 • Avustralya Superyat Mürettabat Vizesi (vize sınıfı 488 ve 988)

Avustralya Vizesi için Online Başvuru

Avustralya Büyükelçiliği resmi web sitesi üzerinden, Online Avustralya Vize Başvuru Formu’nun İngilizce olarak yanıtlanması ve vize kategorisine uygun seyahat sebebini kanıtlayıcı evrakların tek tek online sisteme başarıyla yüklenmesi halinde başvuru sistemden onay kodu ile kayıt altına alınmış olacaktır. Online vize başvurusu yapmak için IMMI hesabı açılması gerekmektedir. Avustralya seyahat amacına uygun vize kategorisinde istenilen evrakların toparlanarak, bir dosya halinde hazırlanmasının ardından Avustralya Konsolosluğu’na dosya teslim edilmelidir. Online Vize Başvuru Formu’nda beyan edilen bilgileri destekleyen belgelerle, eksiksiz ve ideal hazırlanmış bir dosya ile müracaat, vize karar aşamasını ve vize süresini olumlu etkileyecektir. Avustralya Konsolosluğu Ankara vize ofisi, başvurusu sonrasında gerekli görmesi halinde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Avustralya Vizesi için Gerekli Evraklar

Avustralya Vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılacak olan Avustralya vize kategorisine göre değişmektedir. Avustralya Konsolosluğu vize başvurusu sırasında Türkçe sunulan belgelerin kopyalarını kabul etmemektedir. Avustralya Konsolosluğu müracaat sırasında teslim edilen başvuru dosyasının içinde yer alması gerekli evrakların orijinalleri veya noter tasdikli kopyalarının sunulması mecburidir. Başvuru dosyasında sunulan evrakların; noterden onaylı ve yeminli tercümanlar/mütercimler (Avustralya Tercümanlar ve Mütercimler Ulusal Akreditasyon Kurumu’nca kabul olan-NAATI) tarafından tercüme edilmesi ve Tercümanın/Mütercimin NAATI Kurumu tarafından onay belgesinin tercümelere eklenmesi gereklidir.

Güncel Fotoğraf: Avustralya vizesi başvurusu için gerekli olan biometrik fotoğraf,35 x 45 mm ölçülerinde, güncel çekilmiş, arka fonu krem veya gri renkli olmalıdır. 2 adet.

Pasaport Süresi: Avustralya vize müracaatı öncesinde pasaportun temdit tarihini kontrol edilmelidir. Avustralya seyahat dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Pasaporta vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunması gereklidir. 10 yıldan eski tarihe sahip bir pasaportla başvuru yapılmaması önemlidir.

Banka Hesap Cüzdanı: Avustralya vize işlemlerinde bulunan kişinin şahsi banka hesap özeti, son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Hesaptaki mevcut bakiyenin Avustralya seyahat masraflarını karşılayacak miktar olması gerekir.

Muvafakatname: 18 yaşının altındaki bir çocuğun dahil edildiği Avustralya vizesi işlem başvurusunda, çocukla beraber Avustralya’ya seyahat etmeyen tüm anne – baba- ve yasal vasinin, çocuğun Avustralya’ya belirtilen nedenle seyahat etmesine izin verdiğini kabul eden noterden onaylanmış muvafakatname sunulmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusu

Avustralya vize başvurusu, Avustralya Büyükelçiliği resmi web sitesindeki online başvuru sistemi sayfası üzerinden başvuru yapılarak, elektronik sistem yardımıyla Avustralya Vize Ofisi müracaatı resmi kayıt altına almış olur. Ayrıca Avustralya Konsolosluğu’na vize müracaatları, Ankara Konsolosluk Vize Ofisi’ne eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış başvuru dosyalarının posta yoluyla gönderilmesi halinde işleme alınmaktadır. Ancak Avustralya Konsolosluğu vize başvurularını online olarak yapan başvuru sahiplerinin işlemlerine öncelik tanımaktadır.

Avustralya Konsolosluğu vize başvurularını randevu ile kabul etmektedir. Ankara konsolosluk vize bölümü, haftaiçi Saat: 09:00-11:30 arasında vize başvurularını teslim almaktadır.

Avustralya’ya Giriş

Seyahat Belgesi (Pasaport) üzerinde basılı geçerli Avustralya Vizesi olması, Avustralya ülkesine serbestçe giriş yapılacağı anlamı taşımamaktadır. Avustralya gümrük kapısında Gümrük Muhafaza Görevlisi’nin seyahat amacına uygun evrakları değerlendirmesinin sonucunda Avustralya’da kalış süresini onaylanacaktır. Avustralya Göçmenlik Ofisi yetkilileri, geçerlilik süresine sahip pasaport ile birlikte Avustralya seyahat amacını ve seyahat süresi sonunda Avustralya’yı terk edileceğini beyan edici evrakların, eksiksiz bir şekilde sunulması ve sorduğu soruların doğru cevaplanması halinde girişe onay verecektir.

Avustralya Vize Çıkış Süresi

Avustralya Konsolosluğu vize işlem başvurularını 20 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Avustralya Devleti’nin Türkiye dış temsilciliği Avustralya Büyükelçiliği ve Türkiye Devleti’nin resmi tatil ve bayramlarda kapalı olduğu günlerin dikkate alınarak; Avustralya vize başvuru işlemlerinin seyahat tarihinin 1 ay öncesinde planlama yapılmasında fayda bulunmaktadır.

Avustralya Vize Ücreti

Avustralya Vizesi için ödenmesi gereken Avustralya vize ücreti; Avustralya Konsolosluğu’nun dosyayı teslim almasının ardından gişede veya elektronik ortamda yapılan başvuru sırasında kredi kartı ile tahsil edilmektedir.

Avustralya Vizesi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar

*Avustralya Konsolosluğu randevu alınmadan hiçbir vize başvurusunu kabul etmezken; seyahat sebebini, maddi durumu ve ailevi durumu kanıtlayıcı belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulduğu başvuru dosyası ile müracaatı dikkate almaktadır. Eğer başvuru ile ilgili ek evrak talep edilmesi durumunda; bu belge gönderilirken ad, soyad ve dosya numarası gibi bilgilerin eklenmesi önemle tavsiye olunur. Avustralya Konsolosluğu Ankara Vize Ofisi, hatalı ve eksik olan evraklarla yapılan başvuruların, vizenin değerlendirilme süresini uzatma ya da başvuru dosyasının kabul edilmeme ihtimaline karşı başvuru sahiplerinin dikkatli davranmaları konusunda uyarmaktadır.

*Avustralya Konsolosluğu müracaat sırasında teslim edilen başvuru dosyasının içinde yer alması gerekli evrakların orijinalleri veya noter tasdikli kopyalarının sunulması çok önemlidir. İngilizce olmayan tüm belgeler; noterden onaylı ve yeminli tercüman tarafından tercümenin yapılmış olması önemlidir. Tercümanın/Mütercimin NAATI Kurumu tarafından onay belgesinin tercümelere eklenmesi zorunludur.