RUSYA VİZESİ

T.C. Vatandaşları Rusya Vizesi Almalı mı?

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan 30 günü aşmamak koşuluyla karşılıklı olarak iki ülke arasında vizesiz olarak serbest seyahat etme hakkını tanıyan anlaşma; 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya Devleti tarafından askıya alınmıştır. Bu karar halen geçerli olup Rusya vizesi kalkmamış olduğundan umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Rusya vizesi almalıdır. Sadece diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günlük süreyi aşmamak kaydı ile yapacakları seyahatler için Rusya vizesi almalarına gerek yoktur.

Rusya Vizesi

Rusya Federasyonu, umuma mahsus (bordo) Pasaport hamili Türk vatandaşlarına vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Bu nedenle Rusya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının pasaportlarında bu ülkeye yapacakları kısa ya da uzun süreli seyahatlerinin öncesinde Rusya vizesi olması gerekmektedir. Türkiye’de bulunan Rusya Konsoloslukları Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni sahibi yabancı uyruklu vatandaşlar için de vize verebilmektedir. Rusya vizesi için Rus Konsolosluklarına direk başvuruda bulunabileceği gibi Aksu Tour aracılığıyla da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Rusya vizesini Aksu Tour aracılığıyla yapıp vize işlemleriniz daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Rusya vizesi pasaportunuza işlenen bir vize türüdür. Turist kartı veya ülkeye giriş kağıdı gibi bir formatta değildir. Bu nedenle Rusya vize işlemleri için geçerli pasaportunuzun vize başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Rusya’ya seyahat edecek olan kişinin vizesinde; Kiril ve Latin alfabesi halinde kişinin adı ve soyadı, Rusça olarak yazılan olarak kişinin uyruğu, cinsiyeti, verilen vizenin türü ve vizenin verildiği makam, kişinin hürriyetini belirten ana belge numarası, vizenin veriliş tarihi ve kişiye izin verilen kalış süresi, verilen vizenin numarası, ve kimi durumlarda davetiye/teleks numarası gibi bilgiler yer almalıdır.

Rusya’da verilen başlıca vize türleri Rusya turist vizesi, Rusya ticari vizesi, Rusya özel vize, Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya çalışma vizesi, Rusya eğitim vizesi, Rusya öğrenci vizesi, Rusya transit vize olup genelde vizelerin geçerlilik süresi 15 gün ile 90 gün arasında değişmektedir. Rusya Transit vizesi ise tek girişli olması halinde uçak ile seyahat eden yolcular için geçerlilik süresi 3 gün, karayolu veya tren ile seyahat eden yolcular için geçerlilik süresi 10 gündür. Rusya transit vizesine sadece Rusya’daki havalimanında yapmış olacağınız kalış süresi 24 saati geçmediği müddetçe almanıza gerek olmayıp Rusya’daki havalimanında yapacağınız kalış süreniz 24 saati geçecekse seyahatinizden önce Rusya transit vizesini almanız gerekmektedir.

Turist vizesi, ticari vizesi, özel vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi sık başvurulan vize türleri olmakla birlikte web sitemizin bu vize türleri için özel olarak hazırlanan sayfalarını ziyaret ederek ve Aksu Tour temsilcilerimizle iletişime geçerek detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün olmaktadır. Bu vize türleri için Aksu Tour  aracılığıyla başvurarak Rusya vize işlemleriniz daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Mart 2014’te Kırım bölgesi Rusya’ya dahil olmuş olup bu tarihten beri Kırım bölgesi Kırım Cumhuriyeti altında  resmen Rusya tarafından yönetilmektedir. Dolayısıyla Kırım Cumhuriyeti’nde Rusya’nın uygulamış olduğu vize politikası geçerli olmaktadır. Bu sebeple Kırım’a gitmek isteyen kişilerin de seyahatlerinde önce Rusya vizesi alması gerekmektedir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi için Rusya konsolosluğuna şahsen başvuruda bulunabilmenizin yanı sıra Rusya vizesi için şahsen başvurma zorunluluğunuz yoktur. Rusya vizesini Aksu Tour aracılığıyla da yapmanız mümkün olmaktadır. Rusya vize başvurusunu evraklarınızı eksiksiz gönderip Aksu Tour aracılığıyla yapmanız durumunda başvuru işlemleriniz sorunsuz ve daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Ancak, unutulmaması gerekir ki Rusya vize sonucuna, süresine ve ülkeye giriş sayısında karar veren tek kurum Rusya Konsolosluğudur.

Rusya vize işlemleri gerçekleştirilmeden önce size verilen vize başvuru formunda bilgilerinizin doğru olarak doldurulması çok önemlidir. Rusya Konsolosluğu Rusya vize başvuru formunda verdiğiniz bu bilgilerin doğruluğuna karşı çok hassas olup başvuru formuna yazmış olduğunuz hatalı bilgi Rusya vizesi başvurunuz işlem süresini uzatabilmekte veya başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Aksu Tour olarak başvuru formunuzu doğru olarak doldurmanıza yardımcı olmaktayız. Vize başvuru formu hakkında daha fazla bilgi için Aksu Tour temsilcilerimiz size destek olacaklardır.

Rusya Konsolosluğu hemen hemen bütün Rusya vize türleri için davetiye almanızı şart koşmaktadır. Bununla birlikte Rusya Konsolosluğu evrak olarak göndereceğiniz her davetiyeyi kabul etmeyip sadece Rusya’daki yetkili makamlar tarafından hazırlanıp onaylanmış davetiyeleri olan başvuranların vize işleminizi yapmaktadır. Bu davetiyelerin içeriği başvuracağınız vizenin türüne göre değişip Rusya’daki makamlar davetiyelerin içeriğine büyük önem vermektedir. Bununla birlikte gereken davetiyeyi bizzat kendiniz almanız bir buçuk ay gibi çok uzun bir süreyi bulabilmektedir. Aksu Tour olarak davetiyeyi size daha kısa sürede temin edebilmekteyiz. Davetiyeyi daha kısa sürede alıp hatasız olarak Rusya konsolosluğuna verebilmeniz için Aksu Tour’ndeki temsilciliklerimizle iletişime geçiniz.

Rusya vizesi almak için gereken evrak listesi başvuracağınız vizenin türüne göre değişmektedir. Bununla birlikte özel bir durumunuz olmanız halinde veya başvurunuz sonrasında Rusya Konsolosluğu gerekli görmesi halinde ek evrak talep edebilmektedir. Bu da vize başvurunuzun işlem sürenizi uzatmakta olup daha fazla yorulmanıza, zaman kaybetmenize sebep olmaktadır. Aksu Tour temsilciliklerimizle irtibat kurarak temsilcilerimiz başvurmak isteyeceğiniz vize ve varsa özel durumunuzla ilgili olarak size en iyi hizmeti vermektedir.  Başvuracağınız vize için evrak listesi size e-mail aracılığıyla gönderilecektir. Aksu Tour’ne şahsen gelerek veya kargo aracılığıyla evraklarınızı Aksu Tour’ne yollayabilirsiniz. Rusya vizesi için gönderdiğiniz evraklar bize ulaştıktan sonra eksik evrak olduğu tespiti halinde sizle e-mail veya telefon yoluyla iletişime geçilir. Rusya Konsolosluğu sizden ek evrak istemesi halinde de Aksu Tour mümkün olan en kısa sürede sizle iletişime geçmekte ve çözüm üretmeye çalışarak size en iyi şekilde yardımcı olmaktadır. Böylece Aksu Tour başvuru işlemlerinizin çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine olanak sunmaktadır.

Rusya Vizesi Evrakları

Rusya vize başvurusu için tarafımıza ulaştırılması gereken temel Rusya vizesi evrakların listesi aşağıdadır:

1- Rusya vize başvuru formu

2-  En az 6 ay geçerliliği olan pasaport

3- Kimlik  Fotokopisi

4- 2 adet fotoğraf (35×45 mm ölçülerinde güncel, beyaz fon üzeri biyometrik fotoğraf)

5- Yabancı uyruklu vatandaşlar için T.C. ikamet izni

Rusya vizesi gerekli evraklarla ilgili Önemli Not:

Listede yer alan evraklar Rusya Konsoloslukları tarafından bütün vizeler için istenen temel evraklar olup farklı Rusya turist vizesi ve Rusya ticari vize de dahil bütün Rusya vize türleri için farklı ek evraklar istenmektedir. Bu ek evraklar Rusya’ya gerçekleştirmeyi planladığınız seyahatin kalış süresine ve amacına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte Rusya  konsoloslukları gerekli görmesi halinde sizden başvurudan sonra da ayrı ek evraklar isteyebilmektedir. Kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacı, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimi ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri döneceğine kanıtlayıcı belgeler istenen ek evraklardan birkaçı olabilmektedir. Aksu Tour sitemizde yer alan Rusya vizesi sayfasından seyahat amacınıza uygun kategori ilgili sayfayı ziyaret ederek ayrıntılı bilgiye ve gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz. Aksu Tour temsilcilerimizle iletişime geçerek de seyahat amacınız ve varsa özel durumunuzla ilgili en güncel gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz.

Rusya Vizesi Ücret

Rusya vizesi ücreti zamanla değişmekle birlikte vize ücretleri başvuru sahibinin başvurduğu vizenin türüne, giriş sayısına, seçenek olması halinde talep ettiği vizenin işlem süresine ve başvuru sahibinin vatandaşlığına göre değişmektedir. Rusya’ya giriş vizesi için Aksu Tour’ne yapılan müracaatlarda Rusya Konsolosluğuna ödenmesi gereken başvuru ücretinin dışında servis ücreti ve hizmet bedeli talep edilmektedir. Konsolosluk, Rusya vizesi ücretini vize başvurusunun işleme alınabilmesi ve değerlendirilmesi için uygulamaktadır. Bu sebeple güncel Rusya vize ücretleri hakkında detaylı bilgi için Aksu Tour Rusya departmanımızı arayınız. Rusya Konsolosluğu harçları başvuru sahibinin dosyasının konsolosluğa iletilmesinden önce ödenir ve vizenin reddedilmesi durumunda iade edilmez. Rusya vize evraklarınız Aksu Tour şubelerine ulaşmadan önce ödeme yapmanıza gerek yoktur. Vize evraklarını içeren dosya bize ulaşmasıyla ve vize başvurunuz işleme konmasıyla Rusya vize ücretini ödeyebilirsiniz.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vizesi işlemlerinin eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülmesi halinde Rusya vizesinin çıkış süresi genelde ortalama 4-10 iş günüdür. Ancak kimi vize türleri sundukları kalış sürelerinin uzunluğundan dolayı daha uzun sure çıkabilmektedir. Bununla birlikte, Rus Konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi gibi farklı durumlar olması halinde de vizenin çıkış süresi uzayabilmektedir. Bu sebeple Rusya vizesini planladığınız Rusya’ya gidiş tarihinden önce alabilmeniz için seyahat tarihinizden en az 2 hafta önce başvuruda bulunmanız uygun görülmektedir.

Rusya’ya acilen seyahat edilmesi gereken durumlar için ise Rus makamları kimi vize türleri için ekspres vize uygulamasını uygulamaktadır. Ekspres vize uygulanması ile Rusya vizesi 3 iş günü içinde çıkabilmektedir. Rusya’ya acil durumda seyahat etmek istemeniz halinde Rusya ekspres vize başvurusunu yapabilirsiniz. Rusya ekspres vize başvurularında gerekli olan evraklarla ilgili herhangi bir değişlik olmamakla birlikte işlem süresi daha kısa sürmektedir. Aksu Tour temsilcilerimizi arayarak ve durumunuzu detaylı şekilde izah ederek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aksu Tour Temsilcileri Rusya Seyahat Planınıza Nasıl Yardımcı Olur?

Aksu Tour temsilcileri sizin için Rusya tarafından kabul gören davetiyeleri almakta olup normalde verilme süresi 45 günü bulabilen davetiyeleri daha kısa sürede size sağlayabilmektedir. Bununla birlikte Aksu Tour temsilcileri Rusya Konsolosluğunun hassas olduğu Rusya vize başvuru formunun doğru doldurulmasına yardımcı olarak formu kendinizin doldurması sonucu oluşabilecek vize başvuru sürecinizin uzaması veya olumsuz sonuçlanmasını önleyebilmektedir. Aksu Tour temsilcileri Rusya vize işlemleri için gerekli olan Rusya seyahat sağlık sigortası ve Rusya otel- uçak bileti rezervasyonları gibi işlemlerinizi de gerçekleştirir. Bununla birlikte başvuracağınız Rusya vizesi ile ilgili özel bir durumunuz olması durumunda Aksu Tour temsilcilerimizle iletişime geçerek temsilcililerimiz size tavsiyelerde bulunup vize işlemlerinizin daha kolay gerçekleşmesini sağlayabilmektedir.

Rusya Vizesi ve Registration (Kayıt Zorunluluğu)

Rusya vizesi alınıp Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra 7 iş günü içinde ilgili makamlarda registration (kayıt zorunluluğu/registratsia) yaptırılmalıdır. Rusya’ya 7 günden daha az sürede kalacak olan kişiler için kayıt zorunluluğu yoktur. Bununla birlikte yaptırılması gereli olan kayıt zorunluluğu için size verilen süre gideceğiniz bölgeye ve vizenizin türüne göre saha kısa olabilmektedir. Bu kayıt göç bürosunda Rusya’ya gelişiniz hakkındaki bilgileri içermektedir. Rusya’da kaydınızın alınma ve kaydınızın çıkarılma işlemlerini sizi kabul eden taraf yaptırmalıdır. Örnek olarak, Rusya’daki bir otelde kalıyorsanız kaydınızı otel, Rusya’da ikamet eden ailenizde veya arkadaşınızda kalıyorsanız kalmakla birlikte olduğunuz kişi size kayıt yapmakla yükümlü kabul eden taraftır. Kabul eden taraf pasaportunuzu ve Rusya’ya giriş yaparken doldurduğunuz göç kartınızı göstermek zorundadır. Bununla birlikte bu belgeler kimseye teslim edilmemelidir.

Rusya Vizesi için Hemen Bizle İletişime Geçin!

Aksu Tour’nin Rusya vizesi ile ilgili temsilcileri, Rusya vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır. Rusya Vizesi için başvurmak istediğiniz vize ile ilgili evrakların detaylı listesi ve Rusya vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgi için web sitemizin Rusya bölümünde yer alan ilgili sayfaları ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Rusya vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için Aksu Tour’ne gelerek, ya da Aksu Tour’nin vize danışmanlarını telefonla arayarak, ya da e-mail göndererek temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıktan sonra, lütfen hazırlamış olduğunuz evraklarınızı bize gelerek ya da  adresimize kargo veya kurye aracılığı ile göndererek teslim edin.

Rusya vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda kargo veya kurye aracılığı ile size en kısa sürede teslim edilecektir.