AVUSTRALYA VİZESİ

Avustralya vizesi

Avustralya seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Avustralya vizesi için gerekli yükümlülük koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Avustralya’ya yatırım ya da ticaret yapmak, seyahat etmek, ziyaret etmek, eğitim almak ve ya transit geçiş niyetiyle Avustralya’ya giriş yapmak isteyen kişilerin Avustralya vizesi için gerekli işlemleri olabildiğince erken bir tarihte (1 ay içinde) başvurmaları gerekmektedir. Avustralya turist vizesi için bölge ayrımı olmaksızın tüm başvuruların Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne yapılması gerekmektedir. Avustralya vize işlemleri için yetkili seyahat acentaları aracılığıyla başvurular kabul edilmektedir. Seyahat acentalarına Avustralya vize işlemleri için yetki verilme talebi yazılı olarak Avustralya Konsolosluğu’na bildirilmelidir. Ayrıca Avustralya vize başvurularında mutlaka 956 no’lu yetki ibraz formu ve Avustralya Vize Başvuru Formunun ilgili kısmının doldurulması gerekir. Avustralya Konsolosluğu Ankara vize bölümü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yanısıra Azerbaycan Cumhuriyeti ve Gürcistan vatandaşlarının vize müracaatlarını değerlendirmeye almaktadır.

Avustralya vizesi Avustralya’ya giriş için online alınması gereken bir izin türüdür. Avustralya Konsolosluğu vize başvurularını online olarak yapan başvuru sahiplerinin işlemlerine öncelik tanımaktadır. Avustralya Konsolosluğu’na vize müracaatları, turistik, iş ziyareti, kısa süreli çalışma, yatırım, tıbbi ziyaret, eğitim-araştırma, aile/arkadaş ziyareti ve dil eğitimi amaçlı olarak yapılmaktadır.

Türkiye’den yapılan Avustralya vizesi başvuruları için belirlenmiş olan Avustralya vize kategorileri :

 • Avustralya Turist Vizesi (vize sınıfı 600)
 • Avustralya İş Ziyareti Vizesi (vize sınıfı 600)
 • Avustralya Sponsorlu Aile Ziyareti Vizesi (vize sınıfı 600)
 • Avustralya Evlilik Vizesi (vize sınıfı 300)
 • Avustralya Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize (vize sınıfı 602)
 • Avustralya Çalışma ve Tatil Vizesi (vize sınıfı 462)
 • Avustralya Transit Geçiş Vizesi (vize sınıfı 771)
 • Avustralya Öğrenci Vizeleri (vize sınıfı 570- 571-572-573-574-575)
 • Avustralya e-ziyaretçi Vizesi (vize sınıfı 651)
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- kısa süreli (vize sınıfı 400)
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- resmi kurum(vize sınıfı 403)
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- Eğlence sektörü (vize sınıfı 420)
 • Avustralya Geçici Çalışma Vizesi- Eğitim sektörü (vize sınıfı 571)
 • Avustralya Gemici Vizesi (vize sınıfı 988)
 • Avustralya Superyat Mürettabat Vizesi (vize sınıfı 488 ve 988)

Avustralya Vizesi için Online Başvuru

Avustralya Büyükelçiliği resmi web sitesi üzerinden, Online Avustralya Vize Başvuru Formu’nun İngilizce olarak yanıtlanması ve vize kategorisine uygun seyahat sebebini kanıtlayıcı evrakların tek tek online sisteme başarıyla yüklenmesi halinde başvuru sistemden onay kodu ile kayıt altına alınmış olacaktır. Online vize başvurusu yapmak için IMMI hesabı açılması gerekmektedir. Avustralya seyahat amacına uygun vize kategorisinde istenilen evrakların toparlanarak, bir dosya halinde hazırlanmasının ardından Avustralya Konsolosluğu’na dosya teslim edilmelidir. Online Vize Başvuru Formu’nda beyan edilen bilgileri destekleyen belgelerle, eksiksiz ve ideal hazırlanmış bir dosya ile müracaat, vize karar aşamasını ve vize süresini olumlu etkileyecektir. Avustralya Konsolosluğu Ankara vize ofisi, başvurusu sonrasında gerekli görmesi halinde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Avustralya Vizesi için Gerekli Evraklar

Avustralya Vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılacak olan Avustralya vize kategorisine göre değişmektedir. Avustralya Konsolosluğu vize başvurusu sırasında Türkçe sunulan belgelerin kopyalarını kabul etmemektedir. Avustralya Konsolosluğu müracaat sırasında teslim edilen başvuru dosyasının içinde yer alması gerekli evrakların orijinalleri veya noter tasdikli kopyalarının sunulması mecburidir. Başvuru dosyasında sunulan evrakların; noterden onaylı ve yeminli tercümanlar/mütercimler (Avustralya Tercümanlar ve Mütercimler Ulusal Akreditasyon Kurumu’nca kabul olan-NAATI) tarafından tercüme edilmesi ve Tercümanın/Mütercimin NAATI Kurumu tarafından onay belgesinin tercümelere eklenmesi gereklidir.

Güncel Fotoğraf: Avustralya vizesi başvurusu için gerekli olan biometrik fotoğraf,35 x 45 mm ölçülerinde, güncel çekilmiş, arka fonu krem veya gri renkli olmalıdır. 2 adet.

Pasaport Süresi: Avustralya vize müracaatı öncesinde pasaportun temdit tarihini kontrol edilmelidir. Avustralya seyahat dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Pasaporta vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunması gereklidir. 10 yıldan eski tarihe sahip bir pasaportla başvuru yapılmaması önemlidir.

Banka Hesap Cüzdanı: Avustralya vize işlemlerinde bulunan kişinin şahsi banka hesap özeti, son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Hesaptaki mevcut bakiyenin Avustralya seyahat masraflarını karşılayacak miktar olması gerekir.

Muvafakatname: 18 yaşının altındaki bir çocuğun dahil edildiği Avustralya vizesi işlem başvurusunda, çocukla beraber Avustralya’ya seyahat etmeyen tüm anne – baba- ve yasal vasinin, çocuğun Avustralya’ya belirtilen nedenle seyahat etmesine izin verdiğini kabul eden noterden onaylanmış muvafakatname sunulmalıdır.

Avustralya Vize Başvurusu

Avustralya vize başvurusu, Avustralya Büyükelçiliği resmi web sitesindeki online başvuru sistemi sayfası üzerinden başvuru yapılarak, elektronik sistem yardımıyla Avustralya Vize Ofisi müracaatı resmi kayıt altına almış olur. Ayrıca Avustralya Konsolosluğu’na vize müracaatları, Ankara Konsolosluk Vize Ofisi’ne eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış başvuru dosyalarının posta yoluyla gönderilmesi halinde işleme alınmaktadır. Ancak Avustralya Konsolosluğu vize başvurularını online olarak yapan başvuru sahiplerinin işlemlerine öncelik tanımaktadır.

Avustralya Konsolosluğu vize başvurularını randevu ile kabul etmektedir. Ankara konsolosluk vize bölümü, haftaiçi Saat: 09:00-11:30 arasında vize başvurularını teslim almaktadır.

Avustralya’ya Giriş

Seyahat Belgesi (Pasaport) üzerinde basılı geçerli Avustralya Vizesi olması, Avustralya ülkesine serbestçe giriş yapılacağı anlamı taşımamaktadır. Avustralya gümrük kapısında Gümrük Muhafaza Görevlisi’nin seyahat amacına uygun evrakları değerlendirmesinin sonucunda Avustralya’da kalış süresini onaylanacaktır. Avustralya Göçmenlik Ofisi yetkilileri, geçerlilik süresine sahip pasaport ile birlikte Avustralya seyahat amacını ve seyahat süresi sonunda Avustralya’yı terk edileceğini beyan edici evrakların, eksiksiz bir şekilde sunulması ve sorduğu soruların doğru cevaplanması halinde girişe onay verecektir.

Avustralya Vize Çıkış Süresi

Avustralya Konsolosluğu vize işlem başvurularını 20 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Avustralya Devleti’nin Türkiye dış temsilciliği Avustralya Büyükelçiliği ve Türkiye Devleti’nin resmi tatil ve bayramlarda kapalı olduğu günlerin dikkate alınarak; Avustralya vize başvuru işlemlerinin seyahat tarihinin 1 ay öncesinde planlama yapılmasında fayda bulunmaktadır.

Avustralya Vize Ücreti

Avustralya Vizesi için ödenmesi gereken Avustralya vize ücreti; Avustralya Konsolosluğu’nun dosyayı teslim almasının ardından gişede veya elektronik ortamda yapılan başvuru sırasında kredi kartı ile tahsil edilmektedir.

Avustralya Vizesi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar

*Avustralya Konsolosluğu randevu alınmadan hiçbir vize başvurusunu kabul etmezken; seyahat sebebini, maddi durumu ve ailevi durumu kanıtlayıcı belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulduğu başvuru dosyası ile müracaatı dikkate almaktadır. Eğer başvuru ile ilgili ek evrak talep edilmesi durumunda; bu belge gönderilirken ad, soyad ve dosya numarası gibi bilgilerin eklenmesi önemle tavsiye olunur. Avustralya Konsolosluğu Ankara Vize Ofisi, hatalı ve eksik olan evraklarla yapılan başvuruların, vizenin değerlendirilme süresini uzatma ya da başvuru dosyasının kabul edilmeme ihtimaline karşı başvuru sahiplerinin dikkatli davranmaları konusunda uyarmaktadır.

*Avustralya Konsolosluğu müracaat sırasında teslim edilen başvuru dosyasının içinde yer alması gerekli evrakların orijinalleri veya noter tasdikli kopyalarının sunulması çok önemlidir. İngilizce olmayan tüm belgeler; noterden onaylı ve yeminli tercüman tarafından tercümenin yapılmış olması önemlidir. Tercümanın/Mütercimin NAATI Kurumu tarafından onay belgesinin tercümelere eklenmesi zorunludur.

Avustralya Konsolosluğu ve Avustralya Turistik Vize Evrakları Hakkında

Avustralya Vize Başvuru Formu (Form 1419)

Avustralya Turist Vizesi (SINIF 600) müracaatı için Vize Başvuru Formu İngilizce olarak eksiksiz bilgilerle yanıtlanmalıdır.

Randevu Alımı

Avustralya KonsolosluğuAvustralya Turistik Vizesi (SINIF 600) başvurularını randevu ile kabul etmektedir. Avustralya Konsolosluğu randevu almak için telefondan, Pazartesi ile Perşembe günleri arasında Saat: 08:30-12:00 arası arama yapılarak, randevu alınabilmektedir.

Avustralya Turistik Vize Ücreti

Avustralya Turist Vizesi (SINIF 600) müracaatı sırasında ödenmesi gereken Vize Etiketi Ücreti; nakit veya kredi kartı ile ödenmektedir.

Pasaport

Avustralya Turistik Vize başvurusu için kullanılan pasaportta aranan şartlar; Avustralya seyahatinden dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Pasaporta vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfanın bulunması gereklidir. 10 yıldan eski tarihe sahip olmamalıdır.

Pasapotun aslı ve kimlik sayfasının fotokopisi birlikte sunulmalıdır.

Varsa, daha önceki seyahatlere ait başka ülkelerin vize etiketlerinin ve giriş-çıkış damgalarının fotokopileri.

Biometrik Fotoğraf

Avustralya Turistik Vize başvurusu için gerekli olan biometrik fotoğrafın standartları; 2 adet, 35 x 45 mm ölçülerinde, güncel çekilmiş, arka fonu krem veya gri renkli olması gereklidir. Fotoğrafta, başın saçın üst bölümünden boyna kadar olan bütün kısmı görünmeli ve tepeden çeneye kadar baş 29 mm x 34 mm aralığına uygun şekilde konumlanmalıdır. Başın duruşu, bakış yönünün kameraya dönük ve mimiksiz oluşu fotoğrafın geçerliliği için çok önemlidir.

Dini sebepler haricinde başı örten şapka, bere gibi aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatlarının tamamı başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünür olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Avustralya Turistik Vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile bireylerini ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Orijinal ve noter tasdikli. Kişilerin olayları bölümünde düşünceler kısmı ile beraber.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

Avustralya Konsolosluğu/Elçiliği, Avustralya seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminat olarak; başvuru sahibinin şahsi banka hesabında Euro/TL veya USD karşılığını görmelidir.

Avustralya Turistik Vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Avustralya Turistik Vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Ayrıca, Avustralya Turist Vizesi işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Avustralya Turist Vizesi başvuru işlemlerinde bulunan kimselerin bağlı bulundukları Kurum/Şirket çalıştıklarını gösterir belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü

Avustralya Turist Vizesi için başvuru sahibi Çalışan ise; Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, Görev Belgesi veya İşveren Yazısı- görevi, izin süresi ve işe devam taahhüdünü içermelidir. Belgede, şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte hazırlanmalıdır.

Avustralya Turist Vizesi için başvuru sahibi Şirket Sahibi ise; Şirketinin antetli kağıdına, şirketinin faaliyet bilgileri içeren, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. İmza ve kaşeli.

Avustralya Turist Vizesi için başvuru sahibi Öğrenci İse; Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı. Avustralya seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe alınmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir. Öğrenci reşit değil ise; 3. şahısla veya okulla Avustralya’ya seyahat ediyorsa; anne ve babadan noter tasdikli İzin Belgesi (Muvafakatname). Avustralya’da kalacakları yeri ve destek vermeyi garantileyen Avustralyalı veliden mektup.

Avustralya Turistik Vize için başvuru sahibi Çiftçi ise; Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi

Avustralya Turistik Vize için başvuru sahibi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise;mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.

Avustralya Turist Vizesi için başvuru sahibi Emekli ise; son 3 aylık emekli maaş hesap dökümü ve emeklilik belgesini birlikte sunmalıdır.

Avustralya Turistik Vize işlemi için başvuru sahibinin veya sponsor olan kişinin bağlı bulunduğu şirkete ait kurumsal kimliğini belgeleyen evraklar:

Vergi Levhası – şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.

Ticaret Odası Kaydı- (3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir)

Avustralya Turistik Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Avustralya Turistik Vizesi Başvurusunda Bulunabilmem İçin Pasaportumun Hangi Özellikleri Taşıması Gerekir?

Avustralya turistik vize başvurusunda kullanacağınız pasaportunuz Avustralya seyahatinizin bitiş tarihi sonrası en az 6 ay daha geçerli olmalı, 2 adet boş sayfası bulunmalı ve son 10 yıl içinde alınmış bir pasaport olmalıdır.

2- Avustralya Turistik Vize Başvurumu Ne Zaman Yapmalıyım?

Bazı ülkelerin konsoloslukları vize başvuruları için en erken ya da en geç başvuru yapılabilecek tarihleri belirlemişlerdir. Avustralya Konsolosluğu ise böyle bir sınırlama öngörmemiştir. Ancak yine de seyahatinize çok kısa bir süre kala başvuru yapmanız tavsiye edilmemektedir. Konsolosluğun yoğunluğu veya resmi tatiller nedeniyle vizenizin çıkış süresinin gecikmesi söz konusu olabileceğinden seyahatinizden uygun bir zaman önce başvurunuzu yapmış olmanız yararınıza olacaktır.

3- Daha Önce Parmak İzi Vermiştim, Avustralya Vizesi Başvurumda Tekrar Parmak İzi Verecek Miyim?

Avustralya vizesi başvurularının son aşaması biyometrik randevudur. Daha önceden biyometrik verilerinizin alınmış olması durumu değiştirmemekte ve vize başvurusunda bulunan herkes biyometrik randevuya şahsen katılmak zorundadır.

4- Avustralya Konsolosluğu Biyometrik Randevu İşlemi Hangi Şehirlerde Gerçekleştirilmektedir?

Vize başvurunuzun son aşaması olan biyometrik randevuda parmak iziniz ve biyometrik fotoğrafınız alınmaktadır. Bu işlemler Türkiye’de yalnızca İstanbul, Ankara ve Gaziantep şehirlerinde gerçekleştirilmektedir. Başvuranlar bu üç şehirden herhangi birini seçerek biyometrik randevuya katılabilmektedirler.

5- Yeşil Pasaport Sahibiyim, Avustralya’ya Vizesiz Gidebilir Miyim?

Hayır. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hangi tür pasaporta sahip olduklarının bir önemi olmadan Avustralya’ya gitmek için seyahat amaçlarına uygun bir Avustralya vizesi almak zorundadır. Yeşil pasaport sahipleri de tıpkı bordo pasaport sahipleri gibi vize başvurusu yaparak Avustralya vizesi almalıdır.

6- Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Avustralya Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. Avustralyakonsoloslugu.com web sitesinin, Avustralya Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.