Amerika Vizesi

amerika vizesi

Vize Merkezi’nin çeyrek yüzyıla yakın bir sürede inşa ettiği ilkesellik, özgüven ve saygınlık prensipleri çerçevesinde tüm vize prosedürlerini sizler için kolaylaştırmaktadır. Amerika vizesi için işlemlerinizi kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için Vize Merkezi Amerika Vize İşlemleri departmanı daima size en yakın olanıdır.

Amerika Konsolosluğu tarafından belirlenmiş Amerika vize evrak listesine, tüm Amerika vize kategorilerine, Amerika vize süreci hakkında en güncel bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz. Amerika vizesi başvurusuna dair tüm soru ve sorunlarınızın karşılığını bulabileceğiniz tek adres vize danışmanlığında uzman bir kadroya sahip olan Vize Merkezi’dir.

 

Amerika Vizesi

Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik yasasına uygun olarak Amerika vize tipine göre başvuru kabul etmektedir. Amerika vize müracaatınızın onaylanması için Amerika diplomatik temsilciliklerinin belirlediği tüm şartları taşımalısınız. Amerika vize prosedürlerinde Türkiye Cumhuriyeti için pasaport ayrımı yoktur. Amerika’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) da dahil olmak üzere, pasaport tipi ayrımı yapmaksızın Amerika’ya giriş yapacak hakkı tanınmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Konsoloslukları ülkenin güvenliğini en iyi şekilde koruyabilmek amacıyla vize işlemlerini disiplinli aynı zamanda adil bir şekilde yürütmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde vize başvuruları kişinin yaşını, mesleki durumunu, kişinin mesleki durumunu kapsayacak şekilde kendi özgünlüğü içinde değerlendirilmektedir.

Amerika vize sürecinde vize mülakatı aşaması bulunmaktadır. Amerika vizesi mülakat aşamasının sizin için yeni ve heyecanlı bir deneyim olabileceğini düşünerek Amerika vizesi mülakat süreci başlamadan önce Vize Merkezi müşteri temsilcimiz yanınızda olacaktır. Amerika vize mülakatında belirleyici olan vize mülakatı için ayrılan kısıtlı zamanda seyahat niyetinizi, amacınızı, Amerika’da kalacağınız süreyi, konaklayacağınız yeri doğru bir şekilde belirtmelisiniz. Amerika vize mülakatı konusunda gerekli direktifleri müşteri temsilcimizden alabilirsiniz. Vize Merkezi’nin tüm deneyimiyle Amerika seyahatinizi (tatil, iş, proje, eğitim vb.) sorunsuz tamamlayabilmeniz,  seyahatinizin planladığınız tarih ve saatte gerçekleşebilmesi için elinden geleni yapacağından emin olabilirsiniz.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Birleşik Devletleri vize uygulamaları “göçmen vize” ve “göçmen olmayan vize” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Göçmen olmayan vize kategorilerine başvuruda bulunan herkesin DS-160 formunu doldurması zorunludur.  Amerika vizesi almak için temel adımlar; DS-160 başvuru formunun doldurulması, randevu alınması, kişisel durumunuza uygun vize tipi için gerekli evrakların hazırlanması, fotoğraf, parmak izi prosedürü ve vize mülakatıdır. Amerika vize randevusuna şahsen gitmeniz gerekmektedir.  Amerika vizeleri çoğunlukla 10 yıllık olarak verilmektedir. Fakat bu 10 yıl Amerika’da kalabileceğiniz anlamına gelmez. Amerika’da kalış süreniz kapıdaki gümrük memuru tarafından belirlenmektedir. Amerika vizeniz 10 yıllık olsa da maksimum 6 ay dolmadan Amerika’dan ayrılmış olmanız gerekmektedir.

Amerika vize başvurunuzu Vize Merkezi aracılığıyla yaptığınız takdirde vakit kaybetmeden Amerika vize randevunuzu uygunluk durumunuza göre alırız. Amerika vize uygulamasında parmak iziniz alınmakta ve mülakat yapılmaktadır. Mülakat ve digital parmak izi sürecinde Vize Merkezi operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir. Vize Merkezi Amerika Departmanı Amerika vizesi işlemlerinizi sizin adınıza yapabilir. Sitemizdeki Turist/Ticari/Transit bölümünden seyahat niyetinize ve mesleki durumunuza özel Amerika vizesi evrak listesine ulaşabilirsiniz.

Amerika Vize Başvuru Süreci

Amerika vizesi başvuru sürecinizde vize başvurunuzu mümkün olduğunca erkenden organize etmeniz yararınıza olacaktır. Ne kadar erkenden başvuru yaparsanız Amerika vizesi işlem aşamasında süreden kaynaklı oluşabilecek engelleri o kadar aza indirgemiş olursunuz. Erkenden başvuru yaparsanız Amerika Konsolosluğunun ek evrak talebinde bulunması halinde evraklarınızı hazırlamanız için yeterli vaktiniz kalmış olur. Amerika göçmen olmayan vize randevularında yaşanan bekleme süreleriyle ilgili detaylı bilgiye Vize Merkezi Amerika Departmanı temsilcimizle iletişime geçerek erişebilirsiniz.

Amerika Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişilerin seyahat tarih bilgilerine göre düzenleme yapsa da konsolosluğun yoğun olduğu tarihlerde Amerika vizenizin sonuçlanma süresi uzayabilir. Amerika vize talebiniz Amerika Konsolosluğunun ek evrak talebine ve Amerika vizesi başvuru dosyasında beyan ettiğiniz bilgilerin değerlendirme süresine bağlı olarak da uzayabilmektedir. Bu nedenle en az 1 ay önceden Amerika vizesi işlemlerine başlamanızı öneririz.

**Amerika vize müracaatınızda vizeniz onaylanmadan uçak ve otel için ödeme yapmamanızı, rezervasyon yaptırmamanızı öneririz.

**Lütfen Dikkatle Okuyunuz!
Amerika Göçmenlik ve Vatandaşlık kanunu kapsamında; Amerika göçmen olmayan vize başvurusu yapan T.C. vatandaşları Amerika dışında bir ikametinin olması ve ülkesine yeterince güçlü ailevi, sosyal ve ekonomik bağlarının olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bu yüzden; Amerika Konsolosluğu, başvuru sahibinden istenen zorunlu dökümanlara ek olarak, Amerika’ya yapacağı kısa bir ziyaretin ardından ülkesine geri döneceğinin bir kanıtı olarak ziyaretin amacına ilişkin belgeler ile beraber ekonomik, ailevi, sosyal her türlü bağlarını gösteren destekleyici belgeleri de istemektedir.

Amerika vize talebinizi Amerika’da eğitim amaçlıysa Amerika Konsolosluğu gerekli hassasiyeti gösterecektir. Gerekli şartları sağlamanız halinde beyan ettiğiniz seyahat tarihinizden önce vizeniz sonuçlanacaktır. Eğer bir ay önceden vize başvurunuzu yaparsanız oluşabilecek aksaklıklara karşı önlem almış olursunuz.

Amerika vizesi başvuru aşamasında her pasaport sahibi bireyin DS-160 formunu doldurması gereklidir. 18 yaş altı kişiler için de tüm başvuru süreci aynıdır. Amerika’ya gidiş amacınıza göre DS-160 formundaki soru adedi değişmektedir. 50 sorudan oluşan DS-160 formunun doldurulması ve Amerika Konsolosluğunda mülakat için randevu alımı ve tüm Amerika vize başvuru işlemleri online olarak yapılmalıdır.

Amerika Vize Kategorileri

Amerika vize işlemleri “Göçmen Vize” ve “Göçmen Olmayan Vize” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik ve Vatandaşlık kanuna göre göçmenlik dışında Amerika’ya kısa süreli seyahatler için yapacağınız vize başvurularınızda Türkiye’de resmi bir ikamet adresinizin bulunması ve Türkiye’ye ile iş, okul gibi bağlarınız bulunmalıdır.

Amerika vizesine göçmen olarak başvuru yapmayacaksanız harf ve sayı ile belirlenmiş vize tiplerinden kendinize uygun olanı belirlemeli ve bireysel başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Amerika vize kategorileri (A, G, NATO) Diplomatik ve Resmi Vizeler; (B) Amerika Turist vizesi ve Amerika İş, Turizm, Tıbbi Tedavi; (C) ABD’den Transit Geçiş; (D) Mürettebat Vizesi; (E1/E2) Tüccar / Yatırımcı Vizesi; (F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri; (J) Değişim Programı; (H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi ve (I)Basın Mensubu ve Gazeteciler olarak farklılık göstermektedir.

**Amerika’ya turistik amaçlı seyahat edeceksiniz B-1/B-2-Ticari veya Ziyaret Amaçlı Ziyaretçi Vize tipine başvuruda bulunmalısınız.