İsrail Vizesi

israil vizesi

İsrail Devleti İçişleri Bakanlığı İsrail’e vize ile giriş koşullarını belirleyen yasalarını yurtdışında uygulama yetkisini Türkiye İsrail dış temsilcilikleri olan İsrail Ankara Büyükelçiliği ve İsrail İstanbul Başkonsolosluğuna vermiştir. İsrail Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti aralarındaki yaptıkları vize anlaşması şartlarına göre; T.C. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri, İsrail seyahatlerinde 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkede kalabilirler ve İsrail vizesinden muaf tutulmaktadırlar. Ancak T.C. Umuma mahsus pasaport hamillerinin İsrail vizesi almaları zorunluluğu vardır.

İsrail Konsolosluğu ve diplomatik misyonu İsrail vize işlem başvurularında randevu ile başvuru koşulu mevcut değildir. Buna eke olarak belirtmek gerekir ki Türkiye’den yapılan İsrail vizesi başvuru işlemlerinde başvuru sahibi İsrail Konsolosluğu ve İsrail Büyükelçiliğine şahsen başvuru yapabilecekleri gibi aracılı kurumlar vasıtası ile de başvurularını yapabilmektedirler. İsrail vize başvurularını şahsen yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

İsrail Konsolosluğu vize başvuru sahiplerinin İsrail vizesi işlemlerini yürütmekten sorumlu olarak atadıkları temsilci aracılığıyla yapılan vize başvurularını da değerlendirmeye almaktadır. İsrail vizesi işlemlerinin sonuçlanma süresi 7 -10 iş günüdür. B u nedenle başvuruların seyahatten en az 15 en fazla 3 ay öncesinden yapılması gerekmektedir. Ancak İsrail vize başvurusu öncesinde İsrail ve Türkiye resmi tatil günleri ve kapalı olduğu günler dikkate alınıp kontrol edilerek, başvuru işlemlerine başlanmasına dikkat edilmelidir.

İsrail Konsolosluğu, vize başvurusu öncesinde İsrail vize muafiyeti olmayan T.C. vatandaşlarının İsrail’e seyahat edecekleri, pasaportlarının geçerlilik süresinin seyahatten dönüş tarihinden sonra en az 6 ay olması konusunda uyarmaktadır. İsrail vize etiketinin işlenebilmesi için pasaportta en az 2 boş sayfanın olduğundan emin olunmalıdır.

İsrail Konsolosluğu, İsrail Vizesi Ankara İsrail Büyükelçiliği

İsrail Ankara Büyükelçiliği İsrail Konsolosluk vize bölümü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını değerlendirmeye alan ve sonuçlandıran resmi makamdır. Ankara İsrail vize başvurularında konsolosluğa şahsen gelme zorunluluğu bulunmadığı için işlemler aracı danışman firmalar aracılığı ile de yürütülebilmektedir.

İsrail vizesi Ankara Büyükelçiliği vize departmanına yapılacak başvuruların eksiksiz evraklarla yapılması yasal bir koşuldur. Eksik evrak bildirimleri konsolosluk vize bölümü tarafından başvuru sahibine veya ilgili acenteye doğrudan yapılmaktadır ancak vize başvuru sahibine ait detaylı bilgileri içeren İsrail vize başvuru formu veya seyahat tarihlerini ve seyahat amacını içeren dilekçe gibi evraklardaki tutarsız bilgiler hiç şüphesiz vize reddi ile sonuçlanır. Bu evrakların dikkatle doldurulması kayıtsız şartsız bir koşuldur. Başvuru formu vize evraklarını tesliminden sonra değiştirilemez. İstisnai durumlardan kaynaklı olarak değiştirilmesi gereken durumlarda başvuru geri çekilir ve yeni evraklardaki güncel bilgilerle başvuru formu ve talep dilekçeleri ve şirket yazıları yeniden yazılması gerekecektir.

İsrail Konsolosluğu, İsrail Vizesi Evrakları

İsrail konsolosluğunun İsrail Devletinden aldığı yetkiyle belirlediği İsrail vizesi evrakları vize türüne farklılık gösterir. İsrail Turistik vizesi, İsrail Ticari Vizesi, İsrail Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi evrakları seyahat amacındaki farklıktan dolayı farklı veya ek evraklar hazırlanmasını zorunlu kılar.  İsrail Vizesi evrakları hakkında detaylı bilgi için uygun vize türünün bulunduğu sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

İsrail vizesi başvurusunda bulunan kişiler seyahat amaçlarına uygun vize türüne başvuru yapmak mecburiyetindedirler ve seyahat amacına aykırı evrakların sunulması vize reddine sebebiyet verecektir. Örneğin İsrail turistik vize ile ülkeye giriş yaparak ticari faaliyette bulunduğu tespit edilen kişiler sınır dışı edilirler ve bir daha herhangi bir şekilde İsrail sınırlarına giriş yapamazlar. Bu nedenle seyahat amacına uygun otel ve uça rezervasyonlarının yapılması ve bunun diğer evraklarla ispatlanması büyük önem arz etmektedir. İsrail turistik vize ile giriş yaparak aile veya arkadaş yanında kalmak vizenin doğru şekilde kullanılmadığı anlamına gelir ve tespiti durumunda bir sonraki başvurularınızda İsrail vizesinin olumlu sonuçlanması mümkün olmaz.

İsrail vizesi başvurusunda bulunan kişiler vize başvuru formunda verdikleri bilgilerin doğru olduğunu ve İsrail Vizesi Başvuru Formunun 16’ıncı maddesinde İsrail’de bulunulan süre içinde çalışmayacağını, vize bitiminde İsrail’i terkedeceğini beyan ederek seyahat amaçlarını içermeyen faaliyette bulunmayacaklarını taahhüt ederler.

İsrail devleti vize rejiminde güvenlik büyük bir önem arzettiğinden, vize başvuru sürecindeki her detaya dikkat edilmelidir. Yukarıda belirtildiği üzere İsrail vizesi için konsolosluğa şahsen başvuru yapma şartı bulunmamakla birlikte bazı durumlarda vize başvuru sahibi mülakata çağrılabilir ve İsrail Konsolosluğu ve İsrail Büyükelçiliği vize başvuru sahiplerini mülakata çağırma hakkını saklı tutmaktadır.

İsrail Konsolosluğu ayrıca İsrail vize evrakları hazırlanıp teslim edildikten sonra ek evrak talebinde bulunabilmekte olup bu durum vize çıkış süresini uzatabileceği unutulmamalıdır. Evraklarınızın güncel olması vize işlemlerinizin zamanında sonuçlanması, vizenin normal sürede çıkması açısından önemlidir.

Aracı ile yapılan başvurular kabul edilmekle birlikte İsrail Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibin şahsen konsolosluğa çağırabilmektedir. Böyle durumlarda vize işlemleri için yetkilendirdiğinizi kişi veya kurumları bilgilendirmeyi unutmayınız.

İsrail Vize Ücreti

İsrail vize ücreti İsrail Konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup seyahat süresine, ülkeye giriş talep sayısına ve en önemlisi vize türüne göre değişiklik içerebilmektedir. Eğitim vizesi gibi daha uzun süreli İsrail vizesi başvurularının ücreti de farklılık göstermektedir. İsrail vize ücretleri döneme bağlı olarak güncellenebilmektedir.

İsrail Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsrail vizesinin çıkış süresi İsrail vizesi için gereken evrakların İsrail Başkonsolosluğuna veya İsrail Ankara Büyükelçiliğine tesliminden sonra 7 ila 10 iş günü içinde vize başvuru işlemi sonuçlanmış olur. Ancak İsrail diplomatik temsilcilikleri Türkiye ve İsrail Devletlerinin resmi bayramlarında kapalı olmaktadır. Bu günler dikkate alınarak başvurunun yapılması veya başvuru yapıldı ise tatil günleri iş gününden sayılmadığı için çıkış süresinin ona göre hesaplanması ve bu doğrultuda vize sonucunun soruşturulması gerekir.

İsrail Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemlerde veya sistemlerdeki güncelleme çalışmaları nedeniyle vize çıkış süresi uzayabilir. Ayrıca İsrail Konsolosluğunun ek evrak isteği olduğu durumlarda evrakın temin edilip teslim edilene kadar ki süreler de vize çıkış süresini etkileyebilmektedir. Bu nedenle tam ve eksiksiz evraklarla başvuruda bulunulması çok önemlidir.